تومورهای نخاعی

تومور نخاع بسيار متفاوت هستند و بطور كلي به سه دسته تقسيم مي شوند اين تومور ها مربوط به نخاع و و پرده هاي اطراف نخاع و مهره هاي ستون فقرات مي باشند اين سه گروه تومور شامل:

۱٫ تومور هاي اينترامدوكاري (داخل نخاع) كه انواع شايع آن عبارتند از:

آستروستيويا

اپانديمرما

هم آنژيو بلاستوما

۲٫تومورهاي اينترادورال – اكسترامدولاري كه معمولا از ريشه هاي عصبي و پرده هاي نخاع ايجاد مي شود كه شامل:

نورينوما

مننژيوما

۳٫تومورهاي اكسترادورال كه خارج نخاع و بيشتر مربوط به مهره هاي ستون فقرات هستند كه شايع ترين آنها تومورهاي هستند كه ناشي از تومورهاي بدخيم در ساير نقاط بدن هستند.(متاستاز)

تومورهاي اوليه مهره ها مثل :

استوئيد استئوما

انواع كنددروما

ساركوما

هما آنژيوما

سرطان نخاع

اگرچه درد پشت و کمر شایع ترین علامت تومور نخاع است، ولی کمر درد همچنین یکی از مشکلات شایع در افرادی است که تومور نخاع ندارند. در حقیقت، بیشتر کمردردها در اثر تومور نخاع ایجاد نمی شوند.تومور نخاع روی اعصاب موجود در آن قسمت تأثیر می گذارد و منجر به بروز درد، مشکلات عصبی و حتی فلج بدن می شود.تومور نخاع، زندگی بیمار را تهدید می کند و می تواند باعث معلولیت دائمی او شود.راه های درمان تومور نخاع شامل عمل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و یا استفاده از سایر داروهاست.

علائم تومور نخاع

علائم تومور نخاع بستگی به محل و نوع آن دارد، به خصوص وقتی که تومور روی طناب نخاع و یا ریشه اعصاب، رگ های خونی یا استخوان های موجود در ستون فقرات رشد می کند و تأثیر می گذارد.

علائم تومور نخاع عبارتند از:

– درد پشت و کمر که اغلب به سایر قسمت های بدن کشیده می شود.

– بی حسی یا ضعف عضلات به خصوص در ناحیه دست ها و پاها

– به سختی راه رفتن که گاهی اوقات باعث افتادن فرد می شود

– کاهش حساسیت به درد، گرما و سرما

– کاهش عملکرد روده و مثانه ( بی اختیاری ادرار و مدفوع )

– فلج بدن که بسته به اعصاب تحت فشار در اثر رشد تومور، با شدت های مختلف و در قسمت های مختلفی از بدن رخ می دهد.

چه تومورهای سرطانی و چه تومورهای غیرسرطانی نخاع باعث فشار روی نخاع و اعصاب ستون مهره ها می شوند و در نتیجه باعث بی حسی و یا بی حرکتی قسمت های پایین تر از تومور می شوند و گاهی اوقات تغییراتی در عملکرد روده و مثانه به وجود می آورند

کمردرد از علائم شایع تومورهای سرطانی و غیرسرطانی نخاع است. درد می تواند از قسمت کمر به نواحی باسن، پاها و دست ها نیز کشیده شود و علی رغم درمان، با گذشت زمان بدتر شود.

ثبت نوبت و مشاوره آنلاین